Nesnelerin İnterneti (IoT)

Nesnelerin interneti veya IoT (Internet of Things), birbiriyle ilişkili bilgi işlem cihazları, mekanik ve dijital makineler, nesneler veya benzersiz tanımlayıcılar ile sağlanan, insandan insana veya insandan bilgisayara etkileşime gerek duymadan bir ağ üzerinden veri aktarma yeteneğine sahip bir sistemdir. 

MIT’de Auto-ID Center’ın kurucu ortağı olan Kevin Ashton, ilk olarak 1999’da Procter & Gamble’a (P&G) yaptığı sunumda Nesnelerin internetinden bahsetmiştir.

Nesnelerin interneti (IoT), makineden makineye (M2M) iletişimden, yani insan etkileşimi olmadan bir ağ üzerinden birbirine bağlanan makinelerden gelişmiştir. M2M, bir cihazı buluta bağlama, yönetme ve veri toplama anlamına gelir.

Düşük maliyetli, düşük güçlü sensör teknolojisine erişim: Uygun fiyatlı ve güvenilir sensörler IoT teknolojisini daha fazla üretici için mümkün kılmakta.

Bağlantı: İnternet ağ protokolleri, verimli veri aktarımı için sensörleri buluta ve diğer “şeylere” bağlamayı kolaylaştırdı.

Bulut bilişim platformları: Bulut platformlarının kullanılabilirliğindeki artış, hem işletmelerin hem de tüketicilerin, hepsini yönetmek zorunda kalmadan ölçeklendirmek için ihtiyaç duydukları altyapıya erişmelerini sağladı.

Makine öğrenimi ve analitiği: Makine öğrenimi ve analitik alanındaki ilerlemelerle birlikte, bulutta depolanan çeşitli ve büyük miktarda verilere erişimin yanı sıra, işletmeler bilgileri daha hızlı ve daha kolay bir şekilde toplayabilir. Bu müttefik teknolojilerin ortaya çıkması IoT’nin sınırlarını zorlamaya devam ediyor ve IoT tarafından üretilen veriler de bu teknolojileri besliyor.

Konuşmalı yapay zeka (AI): Sinir ağlarındaki gelişmeler, IoT cihazlarına (dijital kişisel asistanlar Alexa, Cortana ve Siri gibi) doğal dil işlemeyi (NLP) getirdi ve onları ev kullanımı için çekici, uygun fiyatlı ve uygulanabilir hale getirdi.

 

Endüstriyel IoT(IIoT) Nedir?

Endüstriyel IoT (IIoT), özellikle bulut teknolojilerini kullanan sensörlerin ve cihazların enstrümantasyonu ve kontrolü açısından endüstriyel ortamlarda IoT teknolojisinin uygulanmasını ifade eder. Son zamanlarda, endüstriler kablosuz otomasyon ve kontrol sağlamak için makineler arası iletişim (M2M) kullanmaktadır. Ancak bulut ve ilgili teknolojilerin (analitik ve makine öğrenimi gibi) ortaya çıkmasıyla endüstriler yeni bir otomasyon katmanı elde edebilir ve onunla yeni gelir ve iş modelleri oluşturabilir. IIoT bazen sanayi devriminin dördüncü dalgası veya Endüstri 4.0 olarak adlandırılır. IIoT’nin bazı yaygın kullanımları aşağıdaki gibidir:

  • Akıllı üretim
  • Önleyici ve tahmine dayalı bakım
  • Akıllı güç şebekeleri
  • Akıllı Şehirler
  • Bağlantılı ve akıllı lojistik
  • Akıllı dijital tedarik zincirleri

© MasterTech Bilişim Teknolojileri, Tüm hakları saklıdır.