Depolama SAN / NAS Çözümleri

Şirket  verilerinin depolanması ve korunması hayati önem arz etmektedir. Birçok sunucudan oluşan BT sistemlerimizde verinin doğru bir şekilde depolanması, veriye tekrar erişim, felaket durumunda kurtarma ve maliyet noktalarında firmaların başını ağrıtan sorunların ortaya çıkmasına engel olur. Verinin doğru bir şekilde depolanması, veriye tekrar erişimin ilk adımıdır.Müşteri ihtiyaçları doğrultusunda veri depolama ve yedekleme çözümlerine yönelik her seviyede danışmanlık kurulum ve teknik destek hizmetleri sağlanmaktadır


Geleneksel Depolama Ürünleri

Geleneksel depolama ünitelerine kısaca aşağıdaki protokoller ile bağlantı sağlanır.

Network  Attach Storage(NAS): Kurumsal ağınıza bağlı, ağ üzerindeki cihazlar tarafından  erişilebilir, gönderilen veriyi depolayan ve bu veriye erişimi sağlayan, içerisinde gömülü bir işletim sistemi bulunan ve son olarak  klasik sunucu sistemlerindeki client/server ilişkisini esas alan bir  sistemdir.

Storage  Area Network(SAN): Paylaşılmış  depolama birimlerinin bulunduğu yüksek hızlı ağdır. LAN veya WAN  üzerindeki bütün depolama cihazları SAN teknolojisi ile bütün ağ  tarafından kullanılabilir  durumda olur. Daha fazla depolama cihazı ağa  eklenerek, ağdaki depolama yapacak birimlerin hizmetine sunulabilir.

 

Nesne Tabanlı Depolama

Nesne depolaması, genellikle bulutta kullanılan, hiyerarşinin olmadığı bir veri depolama yöntemidir. Her nesne, bir depolama alanı adı verilen bir düz adres alanında aynı seviyede yer alır ve bir nesne diğerinin içine yerleştirilemez.

Nesne depolama genellikle lüks bir lokantada arabanın vale tarafından park edilmesine benzetilir. Müşteriler vale park hizmetini kullandığında, bir makbuz karşılığında arabasının anahtarlarını verir. Müşteri, yemek yediği sırada arabasının nereye park edildiğini veya bir görevlinin arabanın yerini kaç kez değiştirdiğini bilmeyecektir. Bu analojiye göre bir depolama nesnesinin benzersiz tanıtıcısı müşteri makbuzunu temsil eder.

 
© MasterTech Bilişim Teknolojileri, Tüm hakları saklıdır.