Yerel ve Geniş Ağ Çözümleri


Yerel Alan Ağ (LAN)

Yerel Ağ Bağlantısı (LAN) olarak da bilinir. Aynı oda, bina veya bölge gibi konum olarak birbirine yakın cihazların, aynı haberleşme hattı ile birbirine bağlanmasından oluşan yapılardır. Sunucu ve Bilgisayarların dışında Ağ Yazıcızları, Harici Depolama Cihazları, Kart okuyucular, Parmak izi okuyucular, IP Kameralar gibi ethernet kartına sahip tüm donanımlar LAN’a katılabilir. “Ethernet” teknolojisinin kullanıldığı tüm networkler Yerel ağ ( LAN ) olarak tanımlanabilir. LAN tipi ağlar, genellikle switch, ethernet kartı, Wi-Fi ve UTP kablolardan oluşur.

 

Geniş Alan Ağ (WAN)

Geniş Alan Ağı (WAN), birden fazla cihazın karşılıklı olarak iletişim kurmasını sağlamaya yardımcı olan fiziksel veya mantıksal olan büyük ağ yapılarıdır. Diğer ağ türlerine göre daha düşük hızlarda çalışır. Farklı noktalardaki LAN’ların birleşiminden oluşurlar. Bağlantılar uluslar arası boyutta dahi olabilir. WAN bağlantılarında “MetroEthernet” teknolojisi dışında “Ethernet” teknolojisi kullanılamaz. MetroEthernet teknoloji çok yeni olmakla birlikte, günümüzde WAN bağlantıları çoğunlukla ADSL, VDSL2 FrameRelay, ATM, G.SHDSL, Uydu gibi uzun mesafelerde çalışabilen bağlantı teknolojileri kullanılmaktadır. Yerel ağdan farklı olarak Geniş alan ağlarında Router (Yönlendirici) cihazları kullanılır.

WAN’a örnek olarak İnternet’i verebiliriz, her evdeki bilgisayarlar birer LAN oluşturur, bu LAN’ların birleşimi sayesinde de İnternet oluşmaktadır. Yani LAN’ların birleşiminden WAN oluşmaktadır.

© MasterTech Bilişim Teknolojileri, Tüm hakları saklıdır.