Yazılımsal Ağ Çözümleri (SDN,SDWAN,SDLAN)

Yazılım tanımlı ağ (SDN), ağ kontrol düzleminin sevk düzleminden fiziksel olarak ayrılması ve bir kontrol düzleminin çeşitli aygıtları denetlemesini sağlar. Yazılım tanımlı ağ (SDN), günümüz uygulamalarının yüksek bant genişliği ve dinamik yapısı için ideal hale getiren, dinamik, yönetilebilir, uygun maliyetli ve uyarlanabilir yeni bir mimaridir. Bu mimari, ağ denetiminin doğrudan programlanabilmesini ve altyapının, uygulamalar ve ağ hizmetleri için soyutlanmasını sağlayan ağ kontrol ve yönlendirme işlevlerini ayrıştırır.

Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) Mimarisi

Doğrudan programlanabilir: Ağ kontrolü direkt olarak programlanabilir çünkü yönlendirme işlevlerinden ayrılmıştır.

Çevik: Yönlendirme kontrolü sunarak, yöneticilerin değişen ihtiyaçları karşılamak için ağ genelinde trafik akışını dinamik olarak ayarlamalarını sağlar.

Merkezi olarak yönetilen: Ağ zekası, ağlara genel bakışını koruyan yazılım tabanlı SDN denetleyicilerinde (mantıksal olarak) merkezileştirilir. Bu, uygulamaları ve ilke motorlarını tek bir mantıksal anahtar olarak görür.

Programlı olarak yapılandırılmış: SDN, ağ yöneticilerinin ağ kaynaklarını dinamik, otomatik SDN programları yoluyla yapılandırmalarını, yönetmelerini, güvenliğini ve optimize etmelerini sağlar; bu programlar, tescilli yazılımlara bağımlı olmadığı için kendileri yazabilirler.

Açık standartlar- Tedarikçi Tabanlı- Tarafsız: SDN, açık standartlar aracılığıyla uygulandığında, ağ tasarımını ve operasyonunu basitleştirir, çünkü talimatlar birden çok satıcıya özgü cihaz ve protokol yerine SDN denetleyicileri tarafından sağlanmaktadır.


© MasterTech Bilişim Teknolojileri, Tüm hakları saklıdır.